Premiera gry coraz bliżej, więc postanowiłem wystawić tego posta nad którym pracowałem już troszkę czasu. Gry na którą napaliłem się po obejrzeniu pierwszych gameplayów.  Dużo graczy pewnie orientuję się „z czym się to je”. Można śmiało stwierdzić, że jest to najpopularniejszy mod jaki kiedykolwiek wyszedł. Właściwie nie wiem czy Dayz można zaliczyć do mmo, czy bardziej do shootera, gdyż ma coś wspólnego z oboma gatunkami. Twórcą tego dzieła jest Dean Hall. Jako że popularność moda jest niemała zdecydował wypuścić grę w wersji pudełkowej, a pomaga mu w tym studio Bohemia Interactive.

Rozgrywka jest prosta- gracze muszę przetrwać. Obszar gry jest monstrualnych rozmiarów, dlatego dużym ułatwieniem jest posiadanie pojazdu(Jeep, quad, rower, a nawet helikopter). W świecie tym oprócz innych graczy możemy spotkać zombie. Jeden to nie problem, ale większa ilość może sprawić wiele komplikacji. Aby przetrwać gracz musi dbać o stabilny poziom zdrowia naszej postaci na co składa się kilka wskaźników, np. temperatura ciała, głód, krew. Warunki pogodowe mocno wpływają na te statystyki. Nieodzowne jest, więc regularne odżywianie się, picie wody czy dodatkowa krew po postrzale. 

Miejscem, w którym toczy się walka o przeżycie jest Czarnoruś. Lokacje charakteryzują się krajobrazem górskim i zabudowaniami przywodzącymi na myśl Zonę ze Stalkera. Z innymi graczami możemy zawierać sojusze o ile wczesnej dogadaliśmy się w kwestii rozejmu. Jak wiadomo im więcej kompanów tym łatwiejsza rozgrywka. W DayZ pełno jest unikalnych i przydatnych przedmiotów. Na przykład siekiera, flary, butelki na wodę, nóż lub bardziej rzadsze itemy jak noktowizor czy maskujący strój. Plusem niewątpliwie jest ilość pukawek dostępnych w grze. Możemy pobawić się najrozmaitszymi brońmi na różne dystanse.

Twórcą bardzo zależy na projekcie o czym może świadczyć tak często przesuwana data premiery. Jaka powód tych obsunięć deweloperzy tłumaczą się jak najlepszym dopracowaniem projektu. Ci co bardziej ciekawi mogą dotrzeć do filmów, które pokazują jak się prezentuje gra na obecnym etapie. Pojawiła się fala spekulacji i domysłów jakoby gra miało zostać w minimalnym stopniu zmieniona.