Ostatnimi czasy pojawiło się sporo darmowych gier. Niektóre lepsze inne gorsze. Pojawia się pytanie: co tu wybrać?  Załączam tu listę 5 gier free to play, na które warto „looknąć”. W parę tych gier zagrałem, a resztę wybrałem posługując się wiedzą z recenzji i komentarzy innych graczy.

Blacklight: Retribution

Jest jedną z najpopularniejszych gierek na steamie. Jest to shooter z kamerą z pierwszej osoby. Nasza postać wyposażona jest w urządzenie, dzięki którym możemy widzieć wrogów przez ściany. Dzięki temu zabiegowi rozgrywka staje się bardziej intensywna. Przechytrzenie przeciwnika korzystając z tego cacka daje wiele radości. A szybkość rozgrywki jest tak dynamiczna, że dorównuje nawet Call of Duty. W grze mamy pokaźną liczbę pukawek. Mapy wydają się sztuczne i bardzo ciasne, ale dają rade. Gra potrafi wciągnąć na długie godziny.

Age of Empires Online

Po ostatniej aktualizacji granie w tę grę stało się bardziej sensowniejsze, gdyż teraz możemy grając samemu, zarobić na to, aby nasza cywilizacja była lepsza(przez zakup cywilizacji premium). Wcześniej granie za darmo był bezcelowe, gdyż prędzej czy później i tak trzeba było zapłacić, aby się rozwijać. Walutą za jaką kupujemy dodatkowe opcje w grze jest- Empire Points. Natomiast jeśli chodzi o zabawę płynącą z gry to mam wrażenia bardzo pozytywne. Jest sporo zmian w porównaniu ze starszymi wersjami AoE, ale jeśli się do nich przyzwyczaisz to gra się przyjemnie. Questy nie są może ciekawe, ale typowe dla takich strategii. Z innymi graczami możemy handlować lub wyzywać ich na pojedynek. Jeśli jakiś quest jest dla nas za trudny to nie ma problemy aby nam w tym pomógł inny gracz(lecz tylko dla questów ze specjalną opcją). Tworzenie własnego imperium jest tak fascynujące, że czas spędzony nad grą będzie nam się dłużył i dłużył i… dłużył.

Team Fortress 2

Dużym plusem tej gry jest to, że jest po prostu darmowa i nie ma dużych dysproporcji miedzy tymi co płacą, a tymi co grają za darmo. Gra popularna w Polsce(szczególnie wśród gimbusów, co często słychać na chatcie głosowym). W tę grę po prostu przyjemnie się zabija i przyjemnie się ginie. Jest zabawna i banan na twarzy gwarantowany. System klas wymaga współpracy między ludźmi, na co nie zawsze można liczyć. Polecam osobom, którzy kochają szybkie shootery i współpracę między graczami. Trybów gry jest kilka i na pewno nie jest to słaby aspekt gry, bo tryby te są ciekawe i dosyć rozbudowane. Mapy mają wielkość, którą porównałbym do tych z Call of Duty 4. Są dobrze przemyślane i naprawdę dobrze się na nich gra. Dodam jeszcze, że gra posiada rozbudowany system osiągnięć.

World of Tanks

Wielka gratka dla fanów serialu o Czterech pancernych. Mnie ta gra nie wciągnęła w wir bitew czołgowych. Ale mimo to polecam ją, ponieważ to nie tylko proste ładownia działa i strzelanie, ale w to wszystko miesza się taktyka i ogromna ilość statystyk(co nie wszyscy muszą lubić). Na początku grania jest frustracja i ciągłe pytania: Czemu on mnie tak szybko zniszczył? No ale jak dalej się w tym wszystkim zagłębisz jest ciekawiej. Mamy kilka typów czołgów. Każdy typ odpowiada za własne zadania na polu bitwy. Im dłużej gramy to później możemy mieć więcej czołgów. Mapy są dosyć pokaźnych rozmiarów i wyglądają wzorowo.

DC Universe Online

Gra mmo. Maksymalny level wynosi 30, więc nie ma tu długaśnego levelowania. Wykonywanie questów jest wciągające, wiele zadań jest rozbudowanych, nie ograniczających się tylko do zabicia kilku mobów. A wszystko w klimacie komiksów DC.   Endgame nie jest atrakcyjny i po jakimś czas nudzi. Bardzo spodobała mi się szeroka możliwość kastomizacji naszego bohatera. Grając praktycznie nie widziałem dwóch tak samo wyglądających postaci. Jest to naprawdę duży plus, dzięki któremu możemy się wyróżniać na tle innych osób. Z darmowych gier mmo na pewno warta zagrania. W trakcie gry można zwiedzić takie miasta jak Gotham City czy Metropolis. Możemy wybrać stronę dobra lub zła co wiązać się  będzie między innymi z innym tłem fabularnym.