Czy warto zadawać takie pytania? Myślę, że zgodnie z tytułem programu jaki prowadzi (lub prowadził, nie wiem) Jan Pospieszalski odpowiem: „Warto rozmawiać”. Niektórzy się w ogóle nad tym nie zastanawiają, inni tak, ale krótko. W młodości to było proste- kupowaliśmy oczami. Widzisz na półce jakiegoś wojownika, mężnie wyprostowanego, w swojej ręce dzierży on miecz lub inną broń przeznaczoną do ratowania świata. Nie zastanawiasz się o czym jest ta gra, ale kupujesz po okładce. Później grasz, aż do znudzenia i dziękuję. To jaki będziemy mieli stosunek do gry będzie zależne od tego czy dokładnie zastanowiliśmy się nad jej kupnem, czy przestudiowaliśmy wszystko, co wiemy na jej temat. I o tym należy pamiętać, bo to jeden z najpoważniejszych powodów, dlaczego nie gramy do końca napisów końcowych. A więc czy warto przechodzić gry do końca ?

TAK

  • Każda gra to jakaś myśl projektantów, ich praca i wysiłek, tworzyli grę, którą kupiłeś, żeby ci się podobała, więc jeśli nie wszystko jest takie jak być powinno należy to zrozumieć. Nie każdy jest cudotwórcą, błędy się zdarzają. Wszystko w porządku jeśli bugi nie są rażące i nie przeszkadzają w grze. Brzydkie tekstury lub animacje można wybaczyć.
  • Prócz tego ważna jest warstwa fabularna gry- nigdy nie powinniśmy się poddawać jeśli nie spodobało nam się coś w fabule. Czasami bardzo kluczowy wątki dzieją się pod koniec gry i wywracają cała grę do góry nagami. to samo tyczy się początku gry. Większość gier zawiera początki w formie wprowadzanie do głównej części gry, nie należy więc zrażać się kiedy widzimy zaledwie sam wstęp.
  • Istnieje coś takiego jak „in medias res”, czyli zaczynanie prowadzenia narracji od środka lub końca całego splotu wydarzeń. W filmach zabieg ten był stosowany od dawien dawna. W grach istnieje również. Tak więc wydaje mi się, że jest to również dobry powód, aby kontynuować historię z daną grą, aby jej za szybko nie wyłączać. Może koniec byłby słaby, ale początek wyrwie grę do góry nogami. Nie wiadomo.
  • Jedną z cech dobrej gry jest to, że stopniowo zaznajamia gracza z jej mechaniką i rozgrywką. Tak, żeby gracz nie czuł chaosu i pustki z nadmiaru informacji. Jeśli gra „rozkręca” się powoli to nie jest to jej wada. Efektem takiego powolnego rozkręcania są zwykłe nowsze bronie, umiejętności lub przedmioty. A więc warto dać się ponieść.
  • Najlepiej jeśli w grze każdy element działa bez zarzutu, lecz jeśli spotkamy się z tytułem, w którym fabuła będzie kulała, lecz rozgrywka wyniesiona będzie na wyżyny grywalności. Wydaje mi się, że warto zostać przy takim produkcie na dłużej. No bo przecież podstawowa zasada gier będzie spełniona- będziemy grać, a nie słuchać czy oglądać.

 

NIE

  • Gra przede wszystkim ma nam się podobać, więc jeśli nas nudzi lub przestaje nam się podobać to nie ma sensu grać dalej. Proste i czyste podejście- nie sprawia mi przyjemności, więc nie gram dalej. Co z tego, że wydaliśmy pieniądze i czas.
  • Pamiętaj, że gry kiedyś były trudniejsze(no bo po co komu byłyby potrzebne kody), dzisiaj królują gry casualowe, dla niedzielnych graczy. Jeśli szukasz wyzwania w grze, a trafiłeś właśnie na taką grę to nie możesz nic innego zrobić jak uninstall. Daj sobie święty spokój i nie trać czasu na taką grę. Oczywiście tych „ułatwionych gier” nie poznasz na pierwszy rzut oka, dlatego dobrze jest wcześniej dokładnie przebadać tytuł, dla kogo jest on kierowany.
  • Jeśli gra zwyczajnie staję się dla nas za łatwa i nie daje nam wyzwania, jakiego potrzebujemy to także jedynym rozwiązaniem jest uninstall. Oczywiście, pod warunkiem, że bierzemy pod uwagę jedynie poziom trudności jako najważniejszy atut.
  • Dla każdego z nas liczy się czas. Nikt nie lubi go marnować. Są gry, na których przejście potrzebować będziesz około 30 lub 40 h. Ściślej chodzi mi o gry cRPG. A więc czy warto przechodzić takie gry i przeznaczać na nie czas? Na to pytanie każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Wszystko zależeć będzie od tego, jakie gry preferujesz, więc lepiej dobrze zastanowić się przed zakupem.

Mnogość argumentów na TAK wcale nie przesądza o tym, że warto przechodzić gry. Tyle zdołałem wymyślić powodów, ale wdaje mi się, że można by coś jeszcze ciekawego dodać. Jeżeli macie jakieś pomysły- podzielcie się nimi w komentarzu. Ja uważam, że warto przechodzić gry do końca, bo czasami nawet odnajdywanie bugów może być ciekawe lub nawet śmieszne.