Na początku chciałbym wyjaśnić jaka jest różnica między programem antywirusowym a zaporą ogniową, tzw. firewallem. Wiele osób myli te dwa pojęcia, a różnica między działaniem obydwu jest znaczna. Otóż firewall służy do ochrony komputera, gdy jest on połączony z siecią. Stanowi takie jakby „sito”, które zatrzymuje przeróżne wirusy lub intruzy. Natomiast program antywirusowy stosuje się gdy dojdzie do zakażenia wirusem, wtedy jego zadaniem jest odnaleźć daną infekcję i ją usunąć. Od razu na początek muszę powiedzieć o ważnej kwestii, o której musicie pamiętać- żaden program antywirusowy nie da nam stu procentowej ochrony przed wirusami.

W tym poradniku chciałbym zwrócić uwagę na to, co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko infekcji naszego komputera oprócz instalacji antywirusa czy zapory internetowej. Pamiętajcie, że nie zwiększycie ochrony waszego blaszaka jeśli zainstalujecie wiele programów antywirusowych lub zapór internetowych. Wręcz przeciwnie, może to doprowadzić do niepożądanych nieprawidłowości, kilka zapór internetowych może doprowadzić nawet do całkowitego zablokowania dostępu do internetu, a więcej niż jeden program antywirusowy może przyczynić się do usunięcia plików, które w rzeczywistości wirusami nie są.

Można zmniejszyć ryzyko infekcji poprzez zadbanie o kilka kwestii:

  • Aktualizacje systemu operacyjnego – warto sprawdzić jak się ma w naszym systemie usługa automatycznych aktualizacji Windowsa. Zwykle jest tak, że pomijamy okienko pytające o aktualizację. Tymczasem może to być aktualizacja poprawiająca bezpieczeństwo naszego blaszaka. Takich aktualizacji nie warto pomijać.
  • Aktualizacje innych aplikacji – warto zadbać także o stan naszych aplikacji tak, aby zawsze były zaktualizowane do najnowszej wersji, jest to kolejny krok, który na pewno poprawi nam ochronę, Tym bardziej, że takie aktualizacje wychodzą dosyć często.W przypadku solidnych i stabilnych aplikacji takie odświeżenie aplikacji to podstawa.
  • Ochrona przed infekcjami z dysków przenośnych – za pomocą takich aplikacji jak Autorun Protection czy USBFix zadbamy o to, żeby nasze pendrivy nie przenosiły wirusów lub innych „zanieczyszczeń” z innych komputerów. O tym jak skuteczne jest takie oprogramowanie przekonałem się na własnej skórze, kiedy kolega nieświadomie pożyczył mi pendrive’a, na którym przechowywany był wirus. Na szczęście aplikacja spisał się na medal i szybko wykryła nieprawidłowość.
  • Skanery na żądanie – czyli programy, w których użytkownik decyduje kiedy chce skanować swoje pliki. Najlepszy w tej kategorii jest Malwarebytes Anti – Malware- prosty program w obsłudze, dzięki któremu możemy szybko przeskanować system za sprawą trzech trybów skanowania(szybki, pełny, błyskawiczny). Ochroni nas między innymi przed wirusami, robakami, trojanami, rootkitami czy dialerami. Bez dwóch zdań najlepszy program skanujący nasz komputer, obowiązkowy dla każdego, który ma na uwadze dobra swojego blaszaka.
  • Aktualizacje oprogramowanie antywirusowego – jeśli coś takiego już mamy to warto zadbać, aby silnik jak i bazy antywirusowe były najnowsze. Nie muszę się powtarzać jak bardzo ważne są aktualizacje To podstawa i musimy i tym pamiętać. A więc lepiej nie trać czasu i sprawdź czy dostępne są nowe aktualizacje twojego oprogramowania.

To tylko kilka kwestii, które poruszyłem, na pewno znalazłoby się ich więcej. Jeśli będziecie pamiętać o tych- będzie dobrze, ale zachęcam do głębszej analizy tematu. Napiszcie w komentarzach, jakie znacie inne sposoby ochrony komputera.