1. Po pierwsze, zainstalujmy najnowsze sterowniki do karty graficznej. Często się zdarza, że zapominamy o aktualizacji. Najnowsze sterowniki do kart Nvidia Geforce można pobrać TUTAJ , natomiast do AMD Radeon TUTAJ .

2. Poczekaj na patch lub aktualizacje. Wielu producentów spieszy się, aby wyrobić się z terminem wydania gry, dlatego zostawiają wiele błędów w produkcji, która dopiero co wychodzi na rynek. Warto jest, więc poczekać trochę od premiery i twórcy może naprawią swoje błędy. Na przykład gra Red Orchestra: Heroes of Stalingrad. W dniu premiery miała pełno błędów i nie dało się w nią przyjemnie grać, a był to dosyć obiecujący tytuł. Jednak twórcy okazali się być solidni i niedługo po premierze wydali patch poprawiający znacząco grę. Trochę cierpliwości ;)

3. Wyłącz nie potrzebne programy działające w tle. Takie aplikacje jak gadu-gadu, czy przeglądarka internetowa zużywają dostępny zasób pamięci i obciążają nasz procesor. Przez to na grę jest przeznaczone mniej pamięci.

4. Dla przyśpieszenia jednostki FPS w grze przydatny może okazać się program Game Booster, który może za nas wyłączyć zbędne aplikacje, a także  zoptymalizować grę pod naszego blaszaka. Program jest darmowy. przez wiele osób sprawdzony i zachwalany. Game booster jest wyposażony także w narzędzie do defragmentacji katalogów z grami, co powoduje skrócenie czasu ich uruchamiania. Także polecam.

5. W ostateczności jak już nic nie wypali i nie ruszy do przodu jest ostataeczna rada, a mianowicie skasujcie i zainstalujcie grę od nowa. Może podczas instalacji przeoczyliście jakieś kluczowe ustawienie. Może brakuje jakiegoś ważnego składniku gry lub jakiś element został źle zainstalowany. W takich przypadkach gra może ulec spadkowi wydajności.