Przeglądając ostatnio Wikipedię natchnąłem się na ciekawy zbiór cytatów z gry „Max Payne”. Max Payne to nowojorski policjant, który mści się na gangu, który odpowiada za zabójstwo jego żony i dziecka. W kulturze gejmerów znany jest on przede wszystkim z ciętego języka i z zabijania w imię zemsty. Myślę, że warto sobie przypomnieć kilka jego sarkastycznych do bólu stwierdzeń, które przybiłyby do muru nawet najlepszego komika. Autorem scenariusza był Sam Lake, który również użyczył swojej twarzy na stworzenie podobizny Maxa.

Fabuła w grze Max Payne jest prosta i przejrzysta, ale język głównego bohatera już nie tak bardzo 

  1. „Ale zbieranie dowodów straciło sens kilkaset pocisków temu! Tak dawno przekroczyłem granicę, zza której nie było już powrotu, że nawet nie pamiętałem, jak ona wygląda…”
  2. „To przyjęcie najwyraźniej zamieniło się w stypę, chyba nie straciłem zbyt wiele zabawy.”
  3. „Łatwo sobie wyobrazić tłustego alfonsa, jak ze słuchawkami na uszach przeżywa udawane orgazmy i przekleństwa dziwek z hotelu. Oto krwiobieg Nowego Jorku! Teraz jednak słychać tam było zupełnie inny rodzaj jęków”.
  4. „Wszystko jest subiektywne! Każdy miał własną apokalipsę – nic nie wydaje się banałem, jeśli dotyczy Ciebie bezpośrednio.”
  5. „Chciałem wkurzyć Punchinello na tyle, żeby się potknął. Najlepiej wpadając wprost do swojego grobu!”
  6. „Chciał dokupić garść piasku do klepsydry, która odmierzała jego czas… Ale ja nie sprzedawałem piasku!”
  7. „Zataczałem się, idąc po zamarzniętym dachu odlewni, wśród padającego śniegu i wyjącego wiatru. Byłem jak ninja obdarzony mocą kung-fu.”
  8. „Jesteś bohaterem gry komputerowej, Max!” Prawda niczym zielony ogień płonęła w moim umyśle. Informacje o uzbrojeniu wiszące w powietrzu, widoczne kątem oka. Niekończąca się strzelanina, czas spowalniany, żeby pokazać moje ruchy. Paranoiczne wrażenie, że ktoś kontroluje każdy mój ruch… Byłem bohaterem gry komputerowej! To zabawne, ale nie mogłem sobie wyobrazić nic gorszego!
  9. „Nie pamiętałem, kiedy ostatnio widziałem Słońce! Ciągle pracowałem na nocnej zmianie.”
  10. „Szczęście okazało się dziwką, a ja klientem bez portfela…”